محصل ايراني
کانال تلگرام کنکوری | تلگرام کنکور
کانال تلگرام کنکور
سلام خدمت همه امروز میخوایم یه کانال کنکوری بهتون معرفی کنیم که میتونید عضوش بشید و از مطالبش نهایت استفاده رو ببرید.
تو این کانال میتونید جزوات کنکوری اعم از جزوات دروس عمومی و جزوات زیست شناسی، فیزیک، ریاضی، شیمی و... رو دانلود کنید. سوالات کنکور سراسری هم در این کانال قرار میگیره. مطالب درسی و روش های مطالعه دروس هم بخشی از مطالب این کانال هست. عکس نوشته های انگیزشی هم داره که میتونه خیلی کمکتون کنه. خلاصه پیشنهاد میکنم عضوش بشین و ازش بهره ببرین.
لینک کانال:
https://telegram.me/mohaselirani

https://telegram.me/joinchat/CD0GLEFwZfQF49tPdQBOEQ
(0) نظر
برچسب ها :
روش برنامه ریزی برای کنکور

روزانه چند ساعت درس بخونم؟ چه جوری شروع کنم؟ چه درسهایی رو بیشتر بخونم؟
این ها دغدغه ها و سوالات متداولی اند که اکثر دانش آموزان در برنامه ریزی درسیبا آن روبه رو هستند و در واقع بیشتر انرژی و وقتشان را صرف برنامه ریزی برای درس خواندن میکنند که معمولا به خاطر عدم شناخت کافی از خود و یا افراط در ساعات مطالعه و مشکلاتی از این دست در اجرای آن موفق نمیشوند و سراغ یک برنامه ریزی مجدد میروند و گاهی هم از این که نتوانسته اند برنامه خود را اجرا کنند دلسرد شده و نا امیدی به سراغشان می آید.
درس خواندن و تحصیل هم مانند هر کار دیگه به یک برنامه ریزی منظم و دقیق نیاز دارد.
برنامه ریزی در واقع استفاده ی بهینه و مفید از زمان و وقت است. به خصوص درمواقعی که وقت کم و کار زیاد داریم. مثلا یک داوطلب کنکور مدت معینی تا روز کنکور وقت دارد و در این مدت باید مقدار معینی مطلب را مطالعه کند. حالا اگر یک برنامه ریزی صحیح و مناسب نداشته باشد موفق هم نخواهد شد. زیراممکن است با افراط و زیاده روی در یک مدت خستگی سراغش بیاد و از ادامه بازبماند و یا با کم کاری با نزدیک شدن به روز کنکور نا امید شود و دست از درس خواندن بکشد.

برنامه ریزی درسی در تحصیل و درس خواندن چه فایده هایی دارد؟

اهدافتان مشخص میشود
وقتی شما تصمیم میگیرید یک برنامه ریزی تحصیلی برای خودتان تهیه کنید و با برنامه درس بخوانید شناخت خوبی از هدفهای کوتاه مدت و بلند مدت خودتان بدستمی آورید و می تواند آنها را دسته بندی کنید.
از اتلاف و هدر رفتن وقت جلوگیری می کند
همه ما می دانیم که وقت و زمان به چه اندازه در درس خواندن اهمیت دارد، برنامه ریزی به ما کمک می کند که از هدررفتن وقتمان جلوگیری کنیم و استفادهی بهتری از زمانی که دراختیارداریم ببریم. اهمیت این موضوع درایام امتحانات و درس خواندن برای کنکور چند برابر می شود. باید دقت کنیم که هرچهکه قدر که زمان را ازدست بدهیم از موفقیت و رسیدن به اهدافمان دور خواهیم شد.

ادامه این مطلب را در لینک زیر بخوانید:

روش صحیح برنامه ریزی درسی برای کنکور


(0) نظر
برچسب ها :
رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه

رفع خواب آلودگی و خستگی هنگام درس خواندن

چه عواملی موجب می شود تا دانش آموزان هنگام درس خواندن ، خستگی و خواب آلودگی سراغشان بیاید؟
-اولین عاملی که ممکن است موجب خستگی زودرس شما در مطالعه شود، سخت بودن آندرس و قابل فهم نبودن برای شما باشد. یعنی ممکن است شما سراغ درسی مانند ریاضی بروید و پایه شما در این درس ضعیف باشد و در هنگام مطالعه، آن درس رایاد نگیرید. این امر موجب می شود که خیلی زود رغبتتان برای خواندن آن درس کم شود و بی حوصلگی و خستگی سراغ شما بیاید.
–دومین عامل می تواند نداشتن یک برنامه ریزی شفاف و مدون باشد. برای مثال شما مشخص کرده اید که امروز فیزیک می خوانم ، ولی برای خودتان معین نکرده اید که کدام مبحث و تا چه اندازه. بنابراین دچار سردرگمی می شوید و چون برایتان شفاف نیست که چه هدف کوتاه مدتی پیش رو دارید و دقیقا چه کاری انجام خواهید داد و باعث میشود حجم انبوه کتاب بدون برنامه مشخص، شما را دلسرد و بی حوصله کند و در هنگام مطالعه ، خستگی و خواب آلودگی به سراغتان بیاید.
—سومین عامل؛ انتخاب ساعات نامناسب برای درس خواندن. یادتان باشد با شناخت هایی که از خودتان دارید، ساعت های مناسبی را برای مطالعه انتخاب کنید. مثلا درس های مشکل و یاد گرفتنی را به ساعات آخر شب موکول نکنید ویا اگر عادت دارید در ظهر بخوابید و به تازگی می خواهید این عادت را کنار بگذارید،در آن ساعات سراغ درس های شیرین تر و راحت تر بروید به این ترتیب به رفع خواب آلودگی کمک می کنید.

۱۰ راهکار طلایی برای رفع خواب آلودگی و خستگی هنگام درس خواندن :

با توجه به این که ممکن است این مشکل برای خیلی از ما پیش بیاید و باعث شود تا نتوانیم مطالعه ی مفید و مداومی داشته باشیم، راهکارهایی را برای شما ارائه کردیم که با رعایت آنها تا حد زیادی می توانی این مشکل را رفع کرده و هنگام مطالعه، شادابی و سرحالی کافی را داشته باشید.

۱- از مطالعه پراکنده و نامنظم خودداری کنید : مطالعات شما باید مشخص و با برنامه ریزی منظم در زمان های مناسب باشد و همچنین هدف شما از مطالعه حتی برای کوتاه مدت کاملا مشخص باشد. ( مثلا بگویید : می خواهم مبحث ژنتیک را یک بار کامل رو خوانی کنم )

۲- یک برنامه ریزی مدون برای تمام کارهایتان در نظر بگیرید: هدف این نیست که تمام کارهایتان را دقیقا طبق ساعت انجام دهید، بلکه می توانید امورخود مانند خواب ، مطالعه ، ورزش و … را بر اساس نظم و برنامه ریزی، تا حدیسامان دهید و همین کار باعث می شود تا هر کار سر جای خودش باشد و انگیزه شما نیز دو چندان خواهد شد.

۳- در مکانی که خیلی گرم است درس نخوانید: باید توجه کنید که دمای مکان مطالعه نباید خیلی گرم باشد (حداکثر ۲۵-۲۴ درجه سانتی گراد) زیرا دمای بیش از
آن ، به خصوص در زمستان سبب میشد تا لذت خواب چند برابر شود و همین لذت سبب می شود شما خواب آلوده شوید و مدام بخواهید که بخوابید.

۴- نشستن صحیح هنگام مطالعه: اکثر مشاوران تحصیلی و پزشکان توصیه می کنند که اصلا به صورت دراز کشیده و خوابیده درس نخوانید زیرا مغز شما بین خواب و مطالعه سردرگم میشود و تمرکز شما کم شده و به زودی دچار خواب آلودگیمیشوید. بنابراین برای رفع خواب آلودگی نشستن صحیح هنگام مطالعه را در نظربگیرید.

۵- پرخوری نکنید: دقت داشته باشید که خوردن زیاد و بیش از حد موجب سنگینی و خواب آلودگی شما می شود و این حالت هنگام مطالعه تاثیرش دوچندان می شود و باعث می شود که شما به محض نشستن پای درس، احساس خستگی و بی حوصلگی کنید. همچنین توصیه می شود بلافاصله پس از خوردن غذا مطالعه نکنید.
۶- قدم بزنید: وقتی که احساس بی حوصلگی و خواب آلودگی می کنید، با یک پیادهروی نسبتا تند، انرژی و هوشیاریتان را افزایش دهید. برای مثال به یک فضای سبز نزدیک هستید ، به آنجا بروید و مقداری پیاده روی کنید و قدم بزنید. اینکار احساس شادابی را به شما می دهد.

۷- برای رفع خواب آلودگی مدتی کوتاه از فضای مطالعه بیرون بروید: بهتر است به هوای آزاد بروید. نور خورشید و هوای تازه سبب می شود تا انرژی شما بیشتر شود و احساس خوبی داشته باشید.

۸- یک دوش با آب ولرم برای رفع خواب آلودگی بگیرید: اگر امکانش وجود دارد ، سعی کنید یک دوش با آب تغریبا سرد و ولرم بگیرید. در این صورت باعث می شود احساس بی حوصلگی و خواب آلودگی از شما دور شود.

منبع :

رفع خواب آلودگی هنگام درس خواندن و مطالعه

www.irmohasel.com

(0) نظر
برچسب ها :خواب آلودگی هنگام مطالعه
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته اول آبان 1395 هفته چهارم مهر 1395
موضوعات
مشاوره کنکور (2) بدون موضوع (2)
صفحه ها
فیدها
مرجع تحصیلی ـ کنکور
کنکور
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 650
تعداد نوشته ها : 3
تعداد نظرات : 0
X